42 Maslak

42maslak13

Türkiye’nin ilk karma “Artful Living” konseptli projesi olan 42 Maslak kapsamında, 42 katlı kulede yer alan tamamı balkonlu 442 adet rezidans daire, tavan yüksekliği 8 metre olan 16 tower penthouse daire, 5 yıldızlı otel, A++ ofisler ve AVM bulunuyor.

57 bin metrekarelik alanda ofis ve 32 bin metrekarelik alanda mağaza ve yeme-içme ile eğlence noktalarının yer aldığı projede, sanata dair alanlar 250 bin metrekarelik inşaat alanının bütününe yayılıyor. 5 yıldızlı otel ise B Kulesinin ilk 10 katında yer alacak. Eski İstanbul Çorap fabrikası arazisi üzerindeki 39 bin m2 arsa üzerinde inşa edilen proje, İstanbul Çorap Sanayi ile hasılat paylaşımı esasına göre inşa ediliyor.

Bay İnşaat tarafından İstanbul’un merkezi bölgesi Maslak’ta 500 milyon Dolar  tutarında yatırım bedeli ile inşa edilen 42 Maslak projesi, sanatı yaşamın odağına taşıyor. 42’şer katlı iki kulede yükselen 42 Maslak; rezidans, otel, AVM ve ofis olmak üzere 4 farklı konsepti içinde barındırıyor. 207 metre yüksekliği ile bölgenin en yüksek ikiz kulesi olacak proje, tüm fonksiyonları ile 2014 yılında tamamlanacak. 42 Maslak aynı zamanda İstanbul Avrupa yakasının en büyük iki projesinden biri konumunda.

Dünyanın ve Türkiye’nin ünlü mimarları tasarladı
Erol Özmandıracı’nın verdiği bilgiye göre, dünyada 14 ülkede ofisi bulunan ve dünyanın en büyük lider mimari gruplarından biri olan İngiliz Chapman Taylor ve Türkiye’nin sayılı mimarlarından Turgut Toydemir – Piramit Mimarlık şirketi tarafından tasarlanan 42 Maslak projesinin rezidans bölümlerinin iç mimarisi Sinan Kafadar-Metex, peyzaj ise mimar Deniz Aslan-DS Mimarlık tarafından hazırlandı.

Bin 500 m²’lik alanda 42 Business Club yer alacak
57 bin m²’lik alanda, bin 500 m²’lik bir Business Club’ın yer alacağı projede, birçok farklı metrekarede ofis alanları bulunuyor. Bahçeli ve teraslı ofis tasarımıyla öne çıkan projede, multifonksiyonel toplantı odaları, video konferans odası, internet cafe, business lounge, smoke/cigar terrace room, IT hizmeti servisi odası, arşiv odası, ofis yönetim otomasyonu, konferans salonu, ofis kiralama hizmeti vede full ofis konsiyej hizmeti ile Business Club, iş yaşamının tüm ihtiyaçlarını karşılayacak. Projede, ofis sokağında ortak kafeler ve göletler ile çalışanlar için motivasyon alanları tasarlandı. 60 bin metrekarelik otopark alanıyla da 42 Maslak sakinleri park sorunu yaşamayacak.

Projede çocuklar da düşünüldü
Projede, çocuklar da düşünüldü ve onlara özel alanlar yaratıldı. Çocukların yaşıtlarıyla zaman geçirecekleri Çocuk Kulübü, multimedya oyun oynayabilecekleri güvenli alanlar ve Genç Odası’nın yer alacağı projede, ayrıca fiberoptik altyapılar kurularak yaşam alanlarına akıllı çözümler sunuluyor.

Enerji tasarrufu, ses yalıtımı ve geri dönüşüm sistemleri
Proje kapsamında, binaları gürültüden arındırmak için teknik altyapı sistemlerinde ses seviyelerini düşüren ses bariyerleri oluşturuldu. Sıcak su ve havuz suyu alanlarında, güneş panellerinden yararlanılan projede, geri dönüşüm altyapısı kuruldu. Örneğin, soğutma sisteminin çalıştığı dönemde lkondenser’a atılan ısıdan yararlanılarak, sıcak suyun ön ısıtması yapılacak. Böylece yaz aylarında kazanın çalışması minimuma indirilerek, yakıt tüketiminde tasarruf sağlanacak.

Bununla birlikte, yağmur suları drenaj deposunda toplanacak ve bu su bahçe sulaması ile ağaçların yıkanmasında kullanılacak. Projenin, tüm ısıtma soğutma pompaları da değişen devirli olarak tasarlandı ve bu sistemle enerji tüketimi minimuma indirildi. Projede ayrıca, daire, ofis ve teknik alanlardan alınan egzos havası, temiz hava standardından geçirilecek.

Her daire için ormana 50 ağaç
Sürdürülebilir yeşil alanlar yaratmak hedefiyle 42 Maslak projesinde, Tema Vakfı ile yapılan işbirliği kapsamında, her daire için orman alanlarına 50 ağaç dikilecek. Farklı projeleler için bugüne kadar 85 bin metrekarelik alanı ağaçlandıran Bay İnşaat, bu yolla da doğaya ve hayata pozitif değer katmayı amaçlıyor.

42 Maslak şirketin beşinci projesi

Bay İnşaat, 60 yılı aşkın bir ticaret tecrübesine sahip olan Nesim Özmandıracı liderliğinde ve 38 yıldır arkadaşlıkları ve ortaklıklarını sürdüren inşaat mühendisleri; Taner Tombuloğlu, Şafak Levi, Erol Özmandıracı ile Elazar Yakar ortaklığında, 1997 yılında kuruldu. Şimdiye kadar; Bay İstinye Konakları, Beyza Konakları, Hilpark İstinye ve satışları devam eden Hilpark Suites İstinye’yi inşa eden Bay İnşaat, 42 Maslak ile her biri kendi alanlarında iddialı olan beşinci projesini gerçekleştiriyor.

Bir cevap yazın

Scroll To Top