Anasayfa /Patron Katı /Bilal Aydoğan, Patron Katı’ndan Mesaj Verdi

Bilal Aydoğan, Patron Katı’ndan Mesaj Verdi

bilal1Mart ayının ikinci haftası Başakşehir’de inşa edilen ve üstüste hasılat rekoru kıran Bulvar İstanbul projesinin rezidans bloklarının satışıyla ilgili moral dolu açıklamalarda bulunan Bulvar İstanbul İş Ortaklığı Özülke İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Aydoğan, aralarında yayın yönetmenimiz Mehmet Canıtatlı‘nın da yer aldığı bir grup gazeteciye Türk inşaat sektörünün gelişimi yeni dönemdeki projeleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

İşte Aydoğan’ın açıklamaları:

Bulvar İstanbul’da satış başarısı

Projenin bir yılda yüzde 90’ını sattık. Bu da 1.550 konuta tekabül ediyor. Kalan yüzde 10’luk bir stokumuz var. Bu yıl sonuna kadar onları da satacağımızı düşünüyorum. Teslime de bir yıl gibi bir süre var. Bir yılda da bölge fiyatları da arttığı için satışta bir sıkıntımız yok. İnşaat seviyemizde Emlak Konut‘un iş planına göre yüzde 41’de olmamız gerekirken, şuan yüzde 48 seviyesindeyiz. İş programının önünde seyrediyoruz.

Bölgede fiyatlar artacak

Birkaç yıl sonra 5 bini bulması gerekiyor. Çünkü artık burada yapılan yatırımların maliyetleri 4 binlere yaklaştı. 2016’da bu ihtimal yüzde 80 olacak. Burası şuan Halkalı’yla yarışıyor. Bölgenin yatırım potansiyeli de çok gelişiyor. 11 ihtisas hastanesinin yer alacağı temelleri atılan Sağlık Kent, yapımı devam eden Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kanal İstanbul projeleri bölgeyi uçurdu.

Yeni yatırım Ataşehir’e

Ataşehir‘de bir ofis projemiz var. Ruhsatını aldık. Birkaç ay içerisinde satışa çıkarmayı planlıyoruz. 17 kattın oluşuyor her katta da 4 ofis bulunacak. Modüler sistemle istenildiği şekilde birleştirilebiliyor. Yaklaşık 100 milyon liralık bir yatırım olacak. 1 yıl içinde de tamamlamayı hedefliyoruz.

Yabancılar yakın takipte

Yabancılar araştırıyor. Biraz daha alışılagelmişin dışında bakabiliyorlar. Türkiye’nin mega projeleri nerede yapılıyor? Üçüncü köprü, havalimanı, Yenişehir, Kanal İstanbul hepsi bu bölgenin çevresinde. Araştırdıkların için buranın nasıl bir bölge olduğunu anlıyorlar. Dolayısıyla yatırımlarını bu bölgeye yapmak istiyorlar.

Yabancı ilgisi yatırıma dönük

Ülkemize yatırım yapmak isteyen bir çok yabancı grup var. Ancak ortaklık için gelen yatırımcının bizden çok daha güçlü olması gerekiyor. Aksi halde niye yanıma alayım ki? Beni know-how olarak ileriye taşıması lazım. Bizim statümüzde gelen yatırımcılar olduğu için şu an sıcak bakmıyoruz. Ancak ülkemize müthiş talepleri var. Ayda en az iki yatırımcıyı ağırlıyorum. Ülkemi ve yatırım potansiyelini tanıtıyorum Bu benim vatandaşlık görevim.

2014’e kıyasla bu yıl daha pozitif

Bizim için geçen yılda iyi geçti. Herkesin durduğu dönemde biz yatırım yaptık. Bu da bizi bir tık öne çıkarttı. 17 Aralık’tan sonra Türkiye çalkalanırken, biz yatırımdan geri durmadık, ileriye doğru yürüdük. Sektördeki büyük oyuncular bile hafif sendeler gibi oldu. Doğru proje, doğru lokasyon ve doğru fiyat hepsini bir araya getirdik. Bunun meyvesini de şimdi topluyoruz. 2015 yılı da çok pozitif, doludizgin geçecek. Türkiye tüm seçimlerden güçlenerek çıkıyor. İnşallah bu seçimlerde de aynısını göreceğiz.

Döviz kuru tedirgin etmesin

Piyasalar karışık gibi görünse de bizle alakalı bir durum değil. Mesela biz Cezayir‘de iş yapıyoruz. Orada kur 80’den 115 liraya gelmişti. Aradaki fark 35 lira. Bu da yüzde 45 demek. Kapalı ekonomi olmasına rağmen dolar yüzde 45 artmış. Hani dolar arttı diyorlar ama dünyaya göre kıyaslarsak durum vahim değil. Piyasada rakipler için ters bi algı yaratılmak istenebilir. Türkiye‘de en ufak bir sendeleme yok. Yatırımlara devam ediliyor. Son zamanda yapılan ihalelere bakıldığı zaman, bölgede arsa kalmadı. Bu da potansiyelin nasıl yüksek olduğunu gösteriyor.

emlakglobal.com / 23 Mart 2015

Bir cevap yazın

Scroll To Top