Anasayfa /Patron Katı /Çetinsaya Topkapı Kale’yi Anlattı

Çetinsaya Topkapı Kale’yi Anlattı

suleyman-cetinsaya670Gayrimenkulde markalaşmanın değerini her projesine yansıtan Avrupa Konutları, beklenen projesi Kale ile İstanbul surlarına komşu oldu. Metrekaresi 7 bin liradan satılan konutların fiyatları, emlak piyasasına basamak atlatacak kapıyı açtı.  1+1 dairelerin tükendiği projede fiyatlar 800 bin lira (2+1) ile 1 milyon 896 bin lira (4+1) arasında değişiyor.

Artaş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, 599 daireden oluşan projeyle ilgili sorularımızı cevaplandırdı.

Proje nerede konumlanıyor, yatırım değeri nedir?

Topkapı’da Kale Endüstri Holding’in arazisi üzerinde geliştirdik. Konut ağırlıklı karma bir proje olarak yükselecek Avrupa Konutları Kale 650 milyon liralık yatırımla hayat bulacak.

Satış ve teslim takviminiz nedir?

5.200 ön talep aldık. Satışlarımız başladı. Bu hafta ön talepte bulunan müşterilerimizi arayacağız. Bir hafta içinde satışları tamamlayacağımızı düşünüyorum. Satışlar konusunda herhangi bir endişemiz yok. Bir kişiye bir daire satıyoruz. En şık, en kaliteli ve en çabuk şekilde teslimleri de yapacağız. Teslimde18 aylık bir planımız var ancak bunu 16 aya çekmeye çalışıyoruz. Yeter ki müşterilerimiz kiracı ise kiradan kurtulsun ve

mülklerine kavuşsun.

Fiyat aralığı ve prim beklentiniz nedir?

1+1’den 4+1’e farklı tiplerde daire planı mevcut. Kıymetli bir arazi üzerinde inşa edilecek dairelerin tüm masraflar dahil şu anda ortalama metrekare birim fiyatı 7 bin lira. Teslim sonrası bu değerin 10 bin lira düzeyine ulaşacağını düşünüyorum. Amacım, benden daire alan ailelerin mutlu olmasıdır. Onların bizlerden daha fazla kazanmasından da biz mutlu oluyoruz. Bizim kâr marjımız yüzde 10 -15’i geçmesin ama gecesini gündüzüne katarak taksitlerini ödeyenler kazansın istiyoruz.

Ticari alanlar satışa sunulacak mı, değeri ne olacak?

Projede 30 mağaza ile 52 ofis de yer alacak.  Bunların satış takvimi ve değeri konusunda karar vermiş değiliz. Bu yapılar sadece bölgenin ihtiyacını karşılayacak ofis binası ile ticari ünitelerimiz şeklinde hayat bulacak.

Kale’yi diğer projelerinizden ayıran özellikler neler?

Projemiz lokasyon yönüyle eşsiz bir konumda. Talep oturum ağırlıklı geldi, ailelerin yaşanabilir binalarda oturmalarını arzu ediyoruz. Ayrıca bölgesi itibariyle tarihi yarım adanın siluetine uygun hareket etmek istedik. Osmanlı- Selçuklu mimarisinin hâkim olduğu projemiz bir yıllık emekle ortaya çıktı.

Konutta stok ve balon iddialarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Nitelikli konut yapan, ihtiyaçlara cevap verebilen meslektaşlarımızın konut stoğu yok. Ancak, belki lokasyonu uymayan ya da yüksek fiyatlarla satışa çıkıp zorlanmış arkadaşlarımız olabilir. İstanbul’un dönüşümünde daha nitelikli konutlar yapılırken insanların ihtiyaçları karşılanıyor. Geleceği olan bu sektörde balon, stok gibi tartışmaların içine nitelikli konutları katmamak gerek. Yüksek fiyatla çıkan stoku olanlar çıkabilir. Bu nedenle fiyatlandırma, proje ve konsepti lokasyonlara göre çok iyi araştırarak yola çıkılmalıdır.

Avrupa Konutları Kale’nin künyesi

Lokasyon: Topkapı

Yapımcı Firma: Artaş Grubu

Teslim Tarihi: 31.05.2016

İnşaat Alanı: 206.000 m2

Arsa Alanı: 37.000 m2

Mimarlık Ofisi: Viva Mimarlık

Konut Sayısı: 599

Konut Tipleri: 77- 210 metrekare arasında

1+1, 2+1, 3+1, 4+1

Ticari Ünite Sayısı: 30 dükkân, 52 ofis

Bu arada Artaş İnşaat’la proje ortağı olan Kale Endüstri Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Özgür, ikinci gayrimenkul projesini de yine Süleyman Çetinsaya ile geliştireceklerini açıkladı.

Mehmet Canıtatlı – emlakglobal.com / 7 Kasım 2014

Bir cevap yazın

Scroll To Top