Anasayfa / Kentsel Dönüşüm / Dönüşüme düşük faizle teşvik

Dönüşüme düşük faizle teşvik

kentsel-donusumKentsel dönüşümün en önemli unsurlarından biri de, sürdürülebilir finansman kaynağına erişim. Bu noktada devlet tarafından tüketicilere düşük faiz desteği gelirken, bankalar da, kentsel dönüşüme ilişkin finansman kaynağı sağlamak için hareketi geçti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye’de 20 milyon civarında konut stoku mevcut. Bu stokun 2012 yılı itibariyle ortalama konut yaşının ise 22 olduğu belirtiliyor. Nüfus artış hızı da dikkate alındığında önümüzdeki 10 yılda en az 6.5 milyon konutun yenilenmesinin söz konusu olduğu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından da vurgulanıyor. Bu rakamlar ülke genelinde nitelikli konuta artan ihtiyacın altını çiziyor. Bu noktadan hareketle konut stokunun yenilenmesi amacıyla kamuoyunda Kentsel Dönüşüm Yasası olarak bilinen 6306 sayılı “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun” yürürlüğe konuldu. Ancak kentsel dönüşüm çalışmalarının sağlıklı biçimde ilerlemesi için sürdürülebilir finansman kaynağının en önemli gerekliliklerden biri olduğu unutulmamalı. 2007’deki ‘Mortgage Yasası’yla tüketiciye uygun maliyetli konut kredisi veren bankalar, kentsel dönüşümün de finansmanı için harekete geçtiler.

YÜZDE 4’LÜK FAİZ İNDİRİMİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın önemli bir gündem maddesi haline gelen kentsel dönüşüme katılımın sağlanması amacıyla bu alandaki kredilere faiz teşviği verilmesi sağlandı. Devletin sağladığı faiz teşviki kapsamı Bakanlık tarafından belirlenen koşullar çerçevesinde şekilleniyor. Buna göre bu alandaki faaliyetlere katılan bankalar ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında imzalanan protokol kapsamında Kentsel Dönüşüm Kredilerinde ödenecek yıllık

faiz oranının, konut kredileri için yüzde 4’ü, işyeri kredileri içinse yüzde 3’ü devlet tarafından karşılanacak. Yani aylık olarak hak sahiplerinin ödeyeceği faiz tutarının 0.33 puanlık kısmını devlet karşılayacak. Bakanlık kentsel dönüşüm

çalışmalarında faiz desteğinin yanı sıra hak sahiplerine kira desteği de sağlıyor. Ancak Bakanlık kira yardımından faydalanan hak sahiplerine faiz desteği imkânı sunmuyor.

100 BİN TL YENİLEME İÇİN

İş Bankası Bireysel Krediler Bölüm Müdürü Recep Haki, İş Bankası’nın, Kentsel Dönüşüm Projesi’ni sadece bir imar projesi olarak değil uzun vadeli bir kalkınma programı olarak ele almayı benimsediğini vurguladı. İş Bankası, Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında konut ve işyeri sahiplerinin ihtiyaç duyacağı finansmana yönelik olarak, önce Esenler Belediyesi ile ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile protokol imzalayan ilk banka olduğu bilgisini veren Haki, “Yıkılıp yeniden inşa edilecek binalar için Yapı Yenileme, güçlendirilecek binalar için Yapı Güçlendirme Kredisi olarak iki tür Kentsel Dönüşüm Kredisi sunulmaktadır. Bakanlık tarafından faiz desteği verilecek olan azami tutar Yapı Yenileme Kredisi için daire başına 100 bin TL olarak, Yapı Güçlendirme için ise 50 bin TL olarak belirlenmiştir. Kredi kullanımına konu binanın, ‘Riskli Alan’larda yer alması ya da ‘Riskli Yapı’ olarak belirlenmiş bir yapı olması gerekiyor.”

Riskli yapı raporu şartı

İş Bankası’nın Kentsel Dönüşüm Kredilerine başvuru sırasında aradığı koşullar özetle şöyle:

• Riskli alanda yer almayan ancak riskli olduğu düşünülen yapılar için malikler binanın riskli yapı olduğuna dair Bakanlıkça yetkilendirilen firmalardan Risk Raporu almalı.

• Riskli alanlarda yer alan binalar için ise, riskli alan ilan edilen bölgelerin bağlı bulunduğu belediyelerin geliştireceği plana göre hareket edilecek.

• Arsa payı bazında kat maliklerinin asgari 2 bölü 3’ünün malikler kurulu kararı alarak müteahhit ile aralarında inşaat yapım sözleşmesi imzalamaları gerekiyor.

• Başvuruları olumlu sonuçlanan hak sahiplerinin listesini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na iletiyor.

• Bakanlık tarafından kredi kullanması için ön onay verilen hak sahiplerinin kredilendirilmesi işlemlerine de İş Bankası tarafından devam ediliyor.

• Her malike, müteahhit tarafından belirlenen inşaat yapım maliyetinin tamamına kadar kredi kullanma imkanı sunuluyor.

• Söz konusu krediler için başvuru sahiplerinden istihbarat ücreti de tahsil edilmiyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top