Anasayfa /Patron Katı /Dumankaya’dan 3 Yerde 3 Yeni Proje

Dumankaya’dan 3 Yerde 3 Yeni Proje

Uğur Dumankaya: 2015′te daha dikkatli olacağız.

Uğur Dumankaya

Dumankaya İnşaat, yeniliklere açık, markalaşmayı önemseyen ve sosyal sorumluluk projeleriyle tüketicilerin beğenisini kazanan başarılı şirketlere verilen Superbrands Ödülüne bir kez daha layık görüldü. 2014 yılında iki yeni projede toplam 1.410 daireyi satışa sunan Dumankaya, bu yıl da üç ayrı bölgede toplamda 6 bine yakın yeni konut ve yeni nesil ofis projesi ile görücüye çıkacak. Merak edilenleri Mehmet Canıtatlı sordu, Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya cevaplandırdı.

 

2014’ün ardından 2015’in zor geçeceği iddialarına katılıyor musunuz?

2014 yılının tüm zorluklarına rağmen ekonomimiz ve inşaat sektörü ayakta dimdik durabilmeyi başardı. Dumankaya İnşaat olarak biz, geçen yıla kıyasla göstermiş olduğumuz yüksek performansa rağmen 2014 yılının ilk kısmında yaşanan seçim dönemleri ve siyasi belirsizlik nedeniyle kendimize hedef olarak belirlediğimiz ciro hedefinin bir miktar altında kaldık. Tabi bu tabloda siyasi atmosferin etkisi ile konut alma kararını öteleyen tüketicilerin etkisi büyük. Biz sektör içerisinde bir iddiamız olmasını önemsiyoruz, bu yüzden önümüze koyduğumuz hedefler ile potansiyelimizi aşmak ve daha da geliştirmek istiyoruz. Sadece rakamsal ciro, satış gibi hedefler koymuyor, bu hedeflerin yanı sıra Dumankaya marka algısının pekiştirilmesi, paydaşlarımız ile anlamlı ve iki yönlü bir iletişim bağının kurulması ve bu bağın sürekliliğinin sağlanması, çalışanlar ve müşteriler nezdinde marka sadakatinin yükseltilmesi gibi hedefler de belirliyoruz. Paydaşlarımız ile ilişki geliştirme ve kurumsal itibarı yönetme anlamında bakıldığında çok başarılı bir yıl geçirdiğimiz kanaatindeyim.

 

Herkesin ulaşılabilir fiyatlarla konut sahibi olmasının formülü nedir?

Farklı sosyo-ekonomik şartlara sahip tüketicilerin ulaşılabilir fiyatlar ile konut sahibi olabilmesi için ilk olarak, gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren önemli şirketlerin farklı fiyat segmentlerine açılması ve ürün portföyünü genişletmesi gerekiyor. Portföy genişletme ve farklı segmentlerde ürün ortaya koyma trendi zaten bir süredir sektörde var olan bir uygulama. Bu açıdan tüketiciler, farklı şekilde konumlanmış pek çok alternatiften birini seçebilme şansını buluyorlar. Diğer yandan, ödeme süreçlerinde de hem tüketiciye hem de gayrimenkul geliştiricisine daha büyük kolaylıklar sunulabilinir. Örneğin; Dumankaya İnşaat olarak biz tüketicilerimizin hem finansal hem de yaşam kalitesini artırmaya yönelik olarak “D Planı” adı altında çok kapsamlı bir fırsatlar bütünü sunmaya başladık. D Planı ile müşterilerimize “eskisini getir, yenisini götür”, “kira garantisi”, “iade garantisi”,  “ev güncelleme”, ilave teknik destek” gibi hizmetler sunuyoruz.  Farklı sebepler ile konut alma kararını ertelemiş veya dondurmuş müşterilerimizin hayallerini gerçekleştiriyoruz. Bu tarz kapsamlı hizmetler de insanlar için konutu, hayallerini ulaşılabilinir kılıyor.

 

Şirketiniz kentsel dönüşüm projelerinde yer alacak mı?

Kentsel dönüşüm projelerinde markamızı temsil etmesi için Dumankaya Kentsel adı altında bir şirket kurduk. Dumankaya Kentsel sadece kentsel dönüşüm projelerine odaklanacak. Bu kapsamda 2015 yılında Fikirtepe’deki projemizi görücüye çıkaracağız. Şu an için proje üzerine gerçekleştirdiğimiz kapsamlı çalışmalar hızla devam ediyor.

 

Hükümetin vergi düzenlemelerinde gayrimenkulün öne çıkarması hangi riskleri getirebilir?

Mevcut durumda, Türkiye’de, kentsel dönüşüm çalışmaları ve yenilenen imar çalışmaları sonrasında ortaya çıkan değer artışından kazanılan gelirin vergilendirilmesinden veya bir şekilde kamuya yansıtılmasından bahsetmek imkânsız. Orta vadeli programda yer alan vergi düzenlemelerinin kentin içinde üretilen zenginliğin eşit miktarda tüm vatandaşların yararına kullanılmasına katkı yapacağına inanıyorum. Fakat bu düzenlemenin üzerinde oldukça ciddi bir çalışma yapılmalıdır. Teoride ve düşüncede oldukça faydalı gibi duran ve haksız kazancın önüne geçilerek değerin kamuya aktarılmasını sağlayacak bu düzenleme, pratiğe geçerken yapılacak hatalar ile sektör için riskler de oluşturabilir. Haksız kazancın önüne geçmek için yapacağımız bir düzenleme ile daha büyük mağduriyetler oluşturulmamalı.  Yanlış bir algı yönetimi ile sektör rağbet gören bir yatırım alanı olma konumundan uzaklaştırılmamalı.

 

Dumankaya bu yıl hangi projelerle gündemde olacak?

2014’te yıl Türkiye’de ilk kez tasarlanan ve sakinleri için sağlık ve zindelik dolu bir yaşamın tasarlandığı Bahçeşehir’deki hi-Fit projesi ile ayrı mimari yaklaşımlarla, birbirinden farklı renkleri, zıtlıkları, dokuları ve materyalleri bütün olarak bir arada sunduğumuz  Sancaktepe Dumankaya Mozaik’in lanmanını gerçekleştirdik.  Dumankaya Ritim, Dumankaya Horizon ve Dumankaya Miks projelerimizin de satışları devam ediyor. Kentsel dönüşüm projelerinde markamızı temsil etmesi için Dumankaya Kentsel adı altında bir şirket kurduk. Bu kapsamda 2015 yılında Fikirtepe’deki projemizi görücüye çıkaracağız. Ayrıca Gebze Çayırova’da 142 dönüm arazi üzerinde 5 bin aileye ev sahipliği yapacak Türkiye’nin en büyük konut projelerinden birine başlıyoruz.  Stratejik işbirliği yaptığımız Ortadoğu’nun en büyük gayrimenkul geliştirici holdinglerinden Al Mazaya Grup ile İstanbul’da yeni nesil bir ofis projesine imza atacağız. Bunlardan ikisiyle ilgili ön talep süreci başladı. Ofis projesini Şubat ortasında açıklayacağız.

 

Teşekkür ederiz.

Mehmet Canıtatlı – emlakglobal.com / 4 Şubat 2015

Bir cevap yazın

Scroll To Top