Anasayfa / Haberler / Eşe mal bağışına vergi

Eşe mal bağışına vergi

Prof. Şükrü Kızılot, son yazısında gayrimenkul bağışlarına dikkat çekiyor.  Kızılot, uyarısına ‘Eşe mal bağışlamak mı boşanmak mı avantajlı’ sorusuyla başlıyor ve devam ediyor:

“ŞİMDİ bu soru da nereden çıktı?” diye düşünebilirsiniz. Açıklayalım; son iki-üç haftadır en çok aldığımız soru bu!

MAL BAĞIŞLAMAK
Yürürlükteki Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu’na göre, mal bağışlamak vergiye tabi..
Vergiyi de mal bağışlanan eş ödüyor.
Eşinize gayrimenkul aldığınızda veya bağışladığınızda, banka hesabınıza ortak ettiğinizde 3.244 liralık kısmı vergiye tabi değil. Kalan tutar için, vergi oranı yüzde 5’ten başlıyor. Kademeli olarak 7.5, 10, 12.5 ve 15 oluyor.
3.4 milyon lirayı aşan kısım için yüzde 15 “Veraset ve İntikal Vergisi” ödeniyor.
Gelir Vergisi Kanunu değiştiğinde, (şu andaki taslak aynen yasalaşırsa) eşe bağışlanan mal veya verilen hediyenin, yıllık 2.500 lirası vergi dışı olacak. Kalan tutarın yüzde 50-70’i üzerinden, gelir vergisi alınacak. Gelir Vergisi oranı da yüzde 15’ten başlayacak. 75 bin liranın üzerindeki kısma, yüzde 35 olarak uygulanacak.
BOŞANMAK
Aksine bir sözleşme yoksa, boşanma halinde evlilik sırasında elde edilen mallar, şirket hisseleri ve paralar, eşler arasında yarı yarıya paylaşılır vergi de ödenmez.
Şimdi bu tabloya bakınca, ister misiniz boşanmalar artsın.
Ardından da boşanan çiftler birbirleri ile tekrar evlensinler!..
Olur mu olur..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top