Anasayfa /Patron Katı /İşte İFM’in Lansman Detayları

İşte İFM’in Lansman Detayları

rahvali-canitatli600RAHVALI İLK KEZ PATRON KATI’NDA AÇIKLADI

Ağaoğlu Şirketler Topluluğu CEO’su Hasan Rahvalı, sektörün yeniden canlanmasının herkese moral verdiğini belirterek ‘Cari açığın ilacı olacağız’ dedi.

Dubai’de yayın yönetmenimiz Mehmet Canıtatlı’nın sorularını cevaplandıran Rahvalı, İstanbul Finans Merkezi’nin lansman süreciyle ilgili ilk kez konuştu ve rakamlar verdi.

İşte Rahvalı’nın emlakglobal’e özel açıklamaları:

M. Canıtatlı :Dubai fuarının en kazançlısı Ağaoğlu mu çıktı?

H. Rahvalı: Sektörün önemli bir fuarına üç yıldır katılmak ve yatırımcılardan ilgi görmek memnuniyet verici.  Burada sadece kendi projelerimizi değil Türkiye’yi de anlatıyoruz.  Bölgede açtığımız ofis sayesinde 20 ayda 1.5 milyar dolarlık satış gerçekleştirdik. Diğer Türk firmalarının da benzer girişimlerde bulunmasını doğal karşılıyoruz. Bu gibi girişimler cari açığımızın azalmasına katkıda bulunmaktadır. Bu açıdan bakarsak inşaat sektörü cari açık için bir ilaçtır. 30 bin metrekarelik kapalı olan T4 bloku 130 milyon dolara Sudi kökenli bir fona satma konusunda görüşmeler yapıldı. Ayrıca ilk iki günde bireysel olarak 100’e yakın sözleşme imzalandı.

M. Canıtatlı :Fuara hangi projelerle katıldınız?

H. Rahvalı: Maslak 1453 ve İstanbul Finans Merkezi  (İFM) projeleriyle katıldık. Maslak 1453’teki satış başarımızı Dubai’ye taşımak ayrı bir gurur kaynağı. Sadece bu fuar için özel hazırlattığığımız İFM maketi büyük ilgi gördü. Maketi sadece tanıtım amaçlı sergiledik.

M. Canıtatlı :İFM için talep geliyor mu?

H. Rahvalı: Hem gayrimenkul yatırımı, hem de makro ekonomi açısından önem verdiğimiz projeye yağmur gibi talep geleceğini biliyoruz. Ama satışa açmadık. Stratejik önemi olan projemizin 2023’te ekonomisiyle 10. büyük ülke olma hedefi olan Türkiye’nin finansal yönüyle 40’larda olan sıralamasını da olumlu yönde etkileyecektir. Yükselişin yolunu açacak olan stratejik yatırım da İFM’dir. Bu yönüyle de biz oldukça heyecanlıyız.

M. Canıtatlı :Yabancı yatırımcılar İFM konusunda neleri merak ediyor?

H. Rahvalı: Yabancı yatırımcıların en çok sorduğu soruların başında İFM’nin ne zaman biteceği ve hangi ünitelerden oluşacağı geliyor. Ayrıca Dubai üzerinden satın alma yapabilir miyiz, kiralama yapabilir miyiz diye soruyorlar.

M. Canıtatlı :Kesin talipli çıktı mı?

H. Rahvalı: Yatırım bankalarının temsilcileri İFM ile yakından ilgileniyor. Bu çerçevede görüştüğümüz bankalar var. Bütçe konusuna kadar geldik diyebilirim.

M. Canıtatlı :Lansman ne zaman?

H. Rahvalı: Kasım sonuna kadar satışa çıkmış olacak.  Lansmanı İstanbul’da yapacağız. Özel proje alanı olarak tanımlanan bölgenin tamamı Ağaoğlu’na ait. Bu alan içerisinde satılabilir yerimiz 250 bin metrekare olacak. Ofislerin hepsini satacağız. Sadece girişteki ticari alanları kiraya vermeyi düşünüyoruz.

M. Canıtatlı :En çok merak edilen soru ise metrekare birim fiyatı… Ne diyeceksiniz?

H. Rahvalı: Satışta taban metrekare birim fiyatının 5 bin doların üzerinde olacağını söyleyebiliriz.

M. Canıtatlı :Bölgede yine ofis ağırlıklı bir proje başlattınız. İlgi nasıl, satış rakamı nedir?

H. Rahvalı: Ana ofis binamıza komşu konumda yükselecek olan My Newwork,  herkese bir fırsat sunan proje olarak hayat bulacak. Metrekaresi 5 bin dolar düzeyinde olacak. Şu ana kadar gelen talep oranı yüzde 25’i geçti. Proje bittiğinde değerini ikiye katlayacağını tahmin ediyoruz. Bu projede talep yüksek olsa da açık artırma yapmayacağız. Önce gelen alacak.

M. Canıtatlı :Sektördeki gidişatı nasıl görüyorsunuz?

H. Rahvalı: 2015 yılının 2014’ten daha iyi geçeceğini düşünüyorum. İki seçimin ardından tereddütler ortadan kalması piyasalar kadar sektörü de kısmen rahatlattı. Yabancılar için de belirsizlik ortadan kalkmış oldu. Seçimleri olumlu algılayanlar kapımızı çalmaya başladı. Bizde boş gün yok, oldukça iyi gidiyor. Hem iç satışlarda hem de yabancıya satışlarda bir hareketliliğin yaşandığını söyleyebilirim.

M. Canıtatlı :Yabancıya satışta farklı fiyat uygulayan firmalar için ne düşünüyorsunuz?

H. Rahvalı: Bu yanlış bir şey. Bizimle ilgili değerlendirme yapacak olursak, fiyatlarımız standarttır aksi düşünülemez. Partnerimiz Emlak Konut GYO’dur. Halka açık olan bir şirket. Onlar gibi biz de şeffafız. Tüm fiyatlarımız internet sitemizde de mevcut. Vatandaşlarımız da bunu net olarak görüyor.

Mehmet Canıtatlı – DUBAİ – emlakglobal.com / 25 Eylül 2014

 

Bir cevap yazın

Scroll To Top