Anasayfa /Patron Katı /Mahmut Asmalı, Meydan Projesini Anlattı

Mahmut Asmalı, Meydan Projesini Anlattı

ak-yapiMakro İnşaat ile Başakşehir merkezli projeler üreten Ak Yapı yeni dönemde yine Başakşehir’i tercih etti. Üstelik yine Makro İnşaat ile birlikte. Ak Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Asmalı, gündemde olan Meydan Dükkânları ihalesi ile diğer projelerini emlakglobal’e anlattı.

Meydan projesini sizin için farklı kılan nedir?

M. ASMALI: Bugüne kadar ses getiren birçok projeye imza attık. Bu defa büyük bir meydan ve bu meydana açılan ticari alanlar söz konusu. Daha önce başarılı bir şekilde satışını yaptığımız Park Mavera konut projesinden sonra 300’ün üzerinde ticari ünite için ihaleye çıkacağız. Mimari yapısı ve fonksiyonlarıyla tüm detaylarını düşündüğümüz dükkânların tamamı  meydana bakıyor.
Bölgede resmi kurumların binaları, 372 bin metrekarelik bir botanik park ile sağlık kenti yer alacak. Günlük insan sirkülasyonunun ilk etapta 100 bin, daha sonra da 200 bini bulacağını tahmin ediyoruz.

Projede neler öne çıkıyor?

M.ASMALI: Meydan Dükkânları şu yönleri ile öne çıkıyor:  Çevresindeki resmi kurumların binaları yer alacak. 250 bin metrekarelik Türkiye’nin en büyük şehir parkına komşu olacak. 9 ihtisas hastanesini içinde barındıracak İkitelli Entegre Sağlık Kampüsüne yürüme mesafesinde inşa edilecek olan dükkânlar metro, tramvay hatları ile 3. Köprü bağlantı yolunun yanı başında olacak. Taksim Meydanı’nın iki katı büyüklüğe sahip olacak meydana komşu beş bin kişilik bir selatin Camii ile altında ise bin araçlık otopark alanı yer alacak. Akıllı modüler mimariyle inşa edilen Meydan Dükkanları’nda ünitelerin büyüklüğü 40 metrekare ile 2113 metrekare arasında değişiyor. Daha fazla yatırımcının faydalanabilmesi için akıllı modüler yapıda inşa edilen Meydan Dükkanları bu özelliğiyle yatay ve dikey birleştirmelere müsait durumda. Cadde Dükkan, Cadde Mağaza, Teras Dükkan ve Teras Mağaza olarak sınıflandırılan Meydan Dükkânları’nda iki market alanı, 90 adet Cadde Dükkan, 80 adet Cadde Mağaza, 102 adet Teras Dükkan ve 58 adet Teras Mağaza bulunuyor.

Fiyatlar nasıl belirlendi?

M. ASMALI: 40 metrekare ile 2.113 metrekare arasında değişen dükkânların muhammen bedeli KDV dahil 240 bin liradan başlıyor. En yüksek muhammen bedel ise 3 milyon 200 bin lira olarak belirlendi. Fiyatların belirlenmesinde Emlak Konut GYO’nun ekspertiz raporları dikkate alındı. Üzerine bir miktar marj koyarak fiyatlar belirlendi. Bundan sonrası alıcı adaylarının takdirlerine kalmıştır.

İhale için takvim nasıl işliyor? 

M. ASMALI: 13 Mart Cuma günü mesai sonuna kadar talep toplamaya devam edeceğiz. Ardından 15 Mart pazar günü dükkânlar açık arttırmayla satılacak. Her bütçeye uygun ticari üniteler var. İlk gün satışı gerçekleşmeyen işyerleri için satışlarımız daha sonra da devam edecek. Ancak ilk ihale günündeki muhammen bedellerin üzerinde bir bedelle ( yüzde 15 daha fazla) satışa açacağız. Ancak ben bu sürecin uzun geçeceğini düşünmüyorum. Sonuçta yatırımcılar ileride çok iyi bir gelir elde edeceklerini bilerek bu ihaleye girecek.

‘Şimdi gözde yatırım aracı ticariler’ diyebilir miyiz?

M. ASMALI: Elbette. Bugün yatırımcı gözüyle bakarsak ticari yatırımlar mantıklı geliyor. Burada kiralama bedellerinin büyük rolü var. Önceki yıl Başakşehir’in başka bir lokasyonunda satışını gerçekleştirdiğimiz dükkânlar şimdi bedelini 6 -7  yılda çıkarabilecek durumda.

İnşaat süreci nasıl ilerliyor?

M. ASMALI: İnşaat çalışmaları Park Mavera konutlarının satışının ardından başladı. 2017 yılının sonbaharında Meydan dahil bölgedeki diğer yapılar bitme noktasına gelecektir. 2018 sonrasında buradaki değişimi tahmin etme zor değil.

Emlak Konut GYO ve Makro ile işbirliği devam edecek mi?
Bugüne kadar 3 dev ihalede üç bin konut ile 1.050 ticari alanın inşaatını üstlendik. 1 milyon metrekarelik alanda 2.4 milyar liralık satış büyüklüğüne ulaştık. Makro ile ortaklığımız kadar Emlak Konut GYO ile işbirliğimizden oldukça memnunuz. Emlak Konut GYO’nun 2014 hasılatının yüzde 13.54’nü biz karşıladık. Bu noktada Emlak Konut GYO’nun Genel Müdürü Murat Kurum ve ekibine teşekkür ediyorum. Bu arada bizlerin projelerine ilgi gösteren yatırımcılara da hiç mahcup olmadık. İlk lansmanda bizleri tercih edenlere yüzde 50 ile yüzde 100 arasında kazzanç sağladığımız projeler oldu. Bunların devamı da gelecektir.

Teşekkür ederiz.

Mehmet Canıtatlı – emlakglobal.com / 24 Şubat 2015

 

Bir cevap yazın

Scroll To Top