Anasayfa / Dosya / Büyükşehir Ordu’nun gayrimenkul piyasası

Büyükşehir Ordu’nun gayrimenkul piyasası

ordu

Ordu’nun büyükşehir olmasını öngören kanun teklifinin TBMM’de kabul edilmesi gözlerin bu şehre çevrilmesine neden oldu.

Tasarının görüşüldüğü günlerde Ordu’ya giden Emlak Güncel’den Mehmet Canıtatlı gayrimenkul piyasasının nabzını tuttu. İşte güncel değerleri ile mahalle mahalle yakın plan Ordu…

Ordu Valisi Orhan Düzgün, Ordu’nun büyükşehir belediyesi statüsü kazanmasının bir çok alanda mali imkânları artıracağı görüşünde. Sayın Vali’nin tespitine katılmamak elde değil. Yol, su, kanalizasyon gibi alt yapı hizmetleri bundan sonra büyükşehir belediyesi tarafından yürütülecek. Büyükşehirin mali imkânları artacak.. Ayrıca merkezde Altınordu ismiyle yeni bir ilçe kurulacak.

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı Servet Şahin de, ‘’Artık ilimize daha fazla yatırım geleceğinden şüphemiz yok’ diyor. Sonuçta ‘Büyükşehir’ demek, yatırım, istihdam demektir. Burada aklımıza son kararla gayrimenkullerin değerinde bir artış olacak mı, kararın yansıması hemen olur mu sorusu geliyor. Buna cevabımız elbette olacak’ şeklindedir. Ama mevcut durumu da iyi tahlil etmek kaydıyla. İşte mahalleleriyle Büyükşehir Ordu’nun gayrimenkul piyasası…

GÜZELYALI MAHALLESİ: Samsun tarafından şehre girişte ilk karşımıza çıkan Güzelyalı Mahallesi, denize sıfır diyebileceğimiz bir konumda. Tepenin yamacına doğru yayılan mahallede imar oldukça kısıtlı.Binaların hepsi denizi görüyor. Şehrin diğer mahallelerine göre daha yeşil görünen Güzelyalı’nın farklı bir yönü de sıra sıra müstakil evlerin bulunması. Mahalledeki yıldızı bol oteller de şehrin marka değerinin yükünü Güzelyalı’nın üstlendiğinin bir işareti. Çoğunluğunu mal sahiplerinin teşkil ettiği dairelerin metrekare birim fiyatı ise 1400 ile 1800 TL arasında. Kira değerleri ise 100 metrekarelik bir daire için 400 ile 650 lira arasında…

KİRAZLİMANI MAHALLESİ: Güzelyalı Mahallesine komşu olan bu mahalle de deniz manzarası sevenlerin vazgeçemediği bir özellik barındırıyor. Mahalledeki kira ve satılık dairelerin metrekare birim fiyatları Güzelyalı Mahallesine paralel seyrediyor.

TAŞBAŞI MAHALLESİ: Kirazlimanı Mahallesinin devamında konumlanan Taşbaşı’nda yine deniz manzaralı müstakil evler dikkatimizi çekti. Bu mahallede ise fiyatların diğer iki mahalleye kıyasla yükseldiğini gözlemledik. Satılık dairelerin metrekare burada 2.500 liraya kadar çıkıyor. Kiralar ise (100 metrekare) 700- 900 lira aralığında.

ZAFERİ MİLLİ MAHALLESİ: Tepenin yamacına kurulmuş olan bu mahallede eski yapıların ağırlığı dikkat çekiyor. Buna rağmen M2’de tepe değer 2500 lira düzeyinde…
Yukarıda adı geçen mahalleler Ordu’nun en eski mahalleleri olarak biliniyor. Zamanla doğuya doğru genişleyen şehirde kurulan mahalleler beraberinde yeni binaların yükselmesine de vesile oldu.

AZİZİYE MAHALLESİ: Şehrin merkezindeki tepenin yamacında konumlanan mahallede metrekare birim fiyatları 1.700 ile – 2.600 TL arasında değişiyor.

DÜZ MAHALLE: 20-25 yıllık konutların yer aldığı mahallede kiracıların çokluğu göze çarpıyor. Yeni dairelerin metrekaresi 1400 -1.900 lira iken kiralar 500 ile 850 TL arasında değişiyor.

ŞARKİYE MAHALLESİ: Büyük bir yangın geçiren şehrin doğusunda daha sonra kurulan bu mahallede arsaların oldukça kıymetli olduğu gördük. Sıra sıra binaların düzüldüğü mahallede 100 metrekarelik dairelerin kirası 600 liradan başlıyor…Satılık değerleri ise metrekare başına 2 bin lira düzeyinde. Arsa değerlerinde ise rakamlar 3.800 – 4 bin liradan başlıyor.

SELİMİYE MAHALLESİ: Boztepe yolu üzerindeki bu mahallede arsa rezervi ile yeşil alanların varlığı ilgiyi arttırıyor.

NİZAMETTİN MAHALLESİ: Genellikle gelir seviyesi yüksek olanların tercih ettiği mahallede M2 birim fiyatları 2.200 ile 3.000 lira arasında…

BUCAK MAHALLESİ: Arsa rezervi olan mahallede bu yönde yatırım yapmak isteyenlerin cebinden metrekarede en az 2.500 – 2.800 liranın çıkması gerekiyor. Kira bedelinin 600 liradan başladığı Bucak Mahallesi’nden ev almak isteyenler 100 metrekarelik bir ev için en az 130 bin lirayı gözden çıkarmak zorunda.

SUBAŞI MAHALLESİ: Daire yatırımı için en cazip mahallelerden birisi olan Subaşı’nda dairelerin metrekare birim fiyatı 1.100 ile 1.300 TL arasında değişiyor. Mahalledeki kira değerleri de oldukça düşük.

ŞİRİNEVLER MAHALLESİ: Şehrin yeni sayılabilecek yerleşim alanlarından birisi de Şirinevler’dir. İnşaatların en yoğun şekilde devam ettiği şehrin merkezine uzak olan bu mahallede, doğalgaz v.s. yenilikler dikkat çekiyor. Kiralık dairelere sık sık rastladığımız mahallede, satılık dairelerin metre karesi için yapım yılına göre ortalama 1.200 ile 2.100 lira isteniyor.

ESKİPAZAR KÖYÜ: TOKİ’nin konut yatırımlarının öne çıktığı bu mahalle şehrin modern yüzü olarak karşımıza çıkmakta. 2010 yılında ayda 550 liraya taksitle satılan dairelerin metrekare birim fiyatı ise 1.100 ile 1.400 lira arasında değişiyor.

KARACAÖMER KÖYÜ: TOKi ile birlikte anılan bölgede değerler Eskipazar’a paralel seyretmektedir.

YENİ MAHALLE :ORDU’nun en gözde mahallelerinde olan Yeni Mahalle’de evlerin M2 FİYATLARI 2000 – 4000 lira arasında değişiyor. 100 metrekarelik dairelerin kira bedelleri ise 600 liradan başlıyor.

BAHÇELİEVLER MAHALLESİ : Gelir seviyesi iyi olanların tercih ettiği bu mahallede M2 birim fiyatı 3000 liradan başlayıp 6000 liraya kadar çıkıyor. Kira bedelleri ise 1000 liradan başlıyor. Kumsala kadar uzanan lüks konutların yer aldığı Bahçelievler şehrin modern yüzü olarak öne çıkıyor.

AKYAZI MAHALLESİ: Değeri yüksek bir mahalle olarak bilinir. Değerlerin başlangıcı 2 bin lira düzeyindedir. Kiralar da şehrin ortalamasının üzerindedir.

KARŞIYAKA MAHALLESİ : Metrekare birim fiyatı bu mahallede 1000 liradan başlıyor. Yeni yapıların lüks katagoride inşa edilmesi fiyatları yukarı çekiyor.

DURUGÖL MAHALLESİ: MÜSTAKİL BAHÇELİ BİNALARIN KİRACININ BOL OLDUĞU mahallede 1500 TL 3500 TL M2 FİYAT aralığı vardır diye biliriz. Kira ortalaması ise 1000 lira seviyesinde.

KARAPINAR MAHALLESİ: ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİNE yakın olan bu mahallede fiyatlar dip seviyede diyebiliriz.

CUMHURİYET MAHALLESİ :Üniversite ile birkaç marka firmanın üretim tesislerini barındıran mahallede M2 değerleri 1500 liradan başlayıp 4500 liraya kadar çıkıyor. Bölgede gelecek aylarda hizmete açılacak olan hastanenin bu değerleri daha da yukarıya çekmesi bekleniyor.

KAYABAŞI MAHALLESİ: M2’de 800- 1500 lira arasında değerleme yapılan bu bölge de büyükşehir olan Ordu için potansiyel gelişim alanlarından birisidir.

BU HABER İZİNSİZ KOPYALANAMAZ…

Mehmet Canıtatlı / Emlak Güncel

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top