Anasayfa /Haberler /Özen Kuzu’nun 2017 Planı Şimdiden Hazır

Özen Kuzu’nun 2017 Planı Şimdiden Hazır

 Özen-Kuzu2Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu, dünya inşaat sektörü temsilcilerinin 2015 ve 2016’yı gözlem yılı olarak seçtiğini belirterek, yabancıların 2017’de Türkiye’ye büyük yatırım yapacaklarını, kendi planlamalarını da buna göre yaptıklarını dile getirdi.

İşte Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu’nun dikkat çekici açıklamaları:

– Uluslararası organizasyon sektörümüze güç katıyor. Son olarak MIPIM, inşaat sektörü için çok güzel bir atak oldu. Orada hiç kimsenin çadırı değil, sadece Türkiye’nin çadırı konuşuluyordu. Tabii ki çok iyi düşünülerek hazırlanan Yaşayan İstanbul maketinin MIPIM’e farklı bir soluk kazandırdığını düşünüyorum. MIPIM Fuarı, inşaat firmalarının yanı sıra, İstanbul, Ankara, Antalya, Balıkesir şehirleri ile Beyoğlu Belediyesi başta olmak üzere pek çok ilçeye de ev sahipliği yaptı. Bu durum şehirlerimizin uluslararası platformda isimlerini duyurmaları için önemli bir adım oldu. Önümüzdeki yıl daha büyük bir şovla orada olmamız lazım; çünkü çıtayı yükselttik. Fuar boyunca gerek biz gerekse diğer Türk firmalar önemli görüşmeler yaptı. Yabancılara yatırım ve oturum anlamında sonsuz seçenek sunan ülkemiz, çekeceği yatırımcı sayesinde ekonomiyi de canlandıracak. Deyim yerindeyse ziyarete gelen yatırımcıların kulağına kar suyu kaçırdık. Yakın ve orta vadede görüşmeler satışa dönecek ve ekonomimiz ivme kazanacak. Zaten tüm dünya inşaat sektörü temsilcileri 2015’i ve 2016’yı gözlem yılı olarak seçmişler. 2017’de yatırım yapacaklar. Biz de oradaki muhteşem varlığımızla 2017 yatırımcılarına adeta göz kırptık.

-Gayrimenkul sektörü için durgun geçen aylardan sonra baharın gelmesiyle birlikte bir canlılık başladı. Bahar ayları, yeni konut kampanyalarını da gündeme getirdi. Firmalar, konut alıcılarına yönelik hazırladıkları birbirinden cazip kampanya ve ödeme planlarıyla satışları hareketlendirmeye başladılar. Kampanyalar kapsamında kredi faizlerini sıfırlayan firmalar, düşük taksit miktarları, taksit erteleme, sıfır peşinat gibi uygulamalar satışları tetikleyecektir diye düşünüyorum. Biz de yeni projemiz SeaPearl için kişiye özel ödeme planları geliştirdik. Alıcıların bütçelerine göre planlar hazırladık. Ülkemizi bekleyen seçim gerçeği her ne kadar yatırımcıları temkinli olmaya itse de 2015’te nitelikli projelerin ilgi göreceğini ve satışların canlanacağını düşünüyorum.

-Depreme dayanıksız ve güvenlikten yoksun yapıların bir an önce yıkılarak modern konutlara dönüşecek olması inşaat sektörü açısından çok önemli. Herkesin yaşanabilir alanlarda, sağlam yapılarda yaşamaya hakkı var. Ancak kentsel dönüşüm halihazırda ranta çevrilmiş bir olgu olarak karşımıza çıkıyor. Sürecin çok kolay ilerlemediğini hepimiz biliyoruz. Gerek hak sahipleriyle yapılan görüşmeler gerekse hukuki prosedürler süreci yorucu hale getirebiliyor. Kâr amacı güdülerek başına geçilen kentsel dönüşüm projelerinde amaç ve mantık tamamen değiştiğinden algı yanlış yöne kayıyor. Bu yüzden önemli bütçelerle başına geçilen kentsel dönüşüm projelerinin ranta çevrilmemesi için sıkı bir kontrol ve denetim sistemiyle hareket edilmeli.

-İstanbul’un konut ihtiyacı olan bölgeleri olduğu gibi konuta doymuş bölgeleri de bulunuyor. Sektörde genel olarak arz fazlalığı var diyemem. Bölge bölge ele alınarak incelenmesi gereken bir konu olduğunu düşünüyorum. Konuta doymuş bölgelerde proje yapıldığı takdirde satışlar uzun süreye yayılabilir. İstanbul’un gelişen ve nüfusun yoğun olduğu bölgelerinde yapılan projeler her zaman alıcısını bulur. Proje geliştirirken belki de en önemli konu, doğru lokasyona karar vermektir. Yine de iyi bir projenin her zaman satacağına inanıyorum.

-Yoğun rekabet ortamının olduğu sektörümüzde, projelerin birbirlerinden ayrılması için farklı özellikler ön plana çıkarılıyor. Seslenilen kitleye göre oluşturulan bir dil oluyor. Bazı vaatlerin fazla ütopik olduğunu ben de zaman zaman gözlemliyorum. Tüketiciler bu anlamda fazlaca bilinçlendi. Yatırım yapacağı ya da oturacağı projenin lokasyonundan bölgedeki ulaşım araçlarına, ne kadar kira getireceğinden sosyal yaşamdaki detaylara kadar birçok konunun üzerinde ayrı ayrı duruyor.

-Nitelikli projeler geliştirmeye devam edecek olan firmamız, İstanbul’da SeaPearl; Ankara’da Kuzu Effect ve Kumru Ankara; İran’da ise Mesken Meher adlı projelerin inşaat ve satışına ağırlık verecek. Ataköy sahilinde satışa çıkarılan SeaPearl projemiz var. Ataköy sahilinde denize sıfır bir konumda iki etap halinde yükselen SeaPearl’ün ilk etabı 53 bin 900 metrekare inşaat alanına, 132 bin 955 metrekare satılabilir alana, 6 bin 185 metrekare gölet alanına, 33 bin metrekare de yeşil alan ve yürüyüş yollarına sahip. İnşaat ve satış çalışmaları tüm hızıyla devam eden Evrenol Architects imzalı projede, ilk etap teslimlerinin Temmuz 2017’de yapılması öngörülüyor.

-İran’ın başkenti Tahran’daki 100 bin konutluk Mesken Meher projemizin inşaatını hızlı bir şekilde sürdürüyoruz. Başkent Tahran’ın yeniden yapılanmasında büyük önem taşıyan projenin ilk etabındaki 20 bin konutu 18 ayda tamamlayarak 2012 yılında teslim ettik. İkinci etaptaki 35 bin konutu ise 26 ayda tamamladık ve Ocak 2015 tarihinde teslimatını gerçekleştirdik. Bu proje, dünyada ‘tek kontratla yapılan en büyük konut projesi’ olarak öne çıkıyor.

Kuzu Grup’un bu başarısı uluslararası müteahhitlik alanında Çin’den sonra ikinci olan Türkiye’nin bulunduğu konumu da pekiştiriyor. Tahran’da toplamda 2 milyon 200 bin metrekarelik arazi üzerinde inşa edilen Mesken Meher projesi bittiğinde küçük ölçekli bir kent gibi olacak. İran İskan Bakanlığı tarafından ihale edilen ve yapımına Ocak 2011’de başladığımız Mesken Meher projesinin toplam büyüklüğü 800 milyon dolar. Tahran’ın yeni konut ihtiyacının çok önemli bir bölümünü karşılayacak olan proje, en son teknolojilerle depreme dayanıklı olarak inşa ediliyor. Cezayir’de ise 11 bin 700 konutun inşaatına devam ediyoruz.

emlakglobal.com / 24 Nisan 2015

Bir cevap yazın

Scroll To Top