Anasayfa /Dünyadan Haberler /Yeni Asansör Teknolojisi Geliyor

Yeni Asansör Teknolojisi Geliyor

Multi Asansör dikey olduğu gibi yatay da hareket edebiliyor.

Sektörde devrim yapması beklenen Multi Asansör dikey olduğu gibi yatay da hareket edebiliyor.

Asansörler Roma zamanından beri var. Ancak bilinen anlamda ilk asansör bundan 160 yıl kadar önce 1850’lerde Elisha Otis tarafından geliştirildi. Ve o gün bugündür asansör işleyişi mekanik olarak değişmedi; kabloya bağlı ve ağırlıkların sağladığı kaldıraçla bir şaftta yukarı ve aşağı doğru hareket eden bir kabin.

Kent Nüfusu Artıyor, Gökdelenler Yükseliyor

Dünyada kent nüfusunun 2050 yılına kadar 2,5 milyar artması bekleniyor.Yüzyıl sonuna kadar dünya nüfusu 10-11 milyar kişi mertebesinde olacak ve bu nüfusun yüzde 70’i kentlerde yaşayacak.

Kentlerde beklenen nüfus artışıda işin içine girinde daha fazla konut ve daha fazla ofis alanının yaratılması kaçınılmaz oluyor. Özellikle ofislerin yer aldığı kent merkezlerde inşaat alanının sınırlı olması binaların her geçen gün daha çok katlı inşa edilmesini mecbur kılıyor.

Yeni Asansör Teknolojisi Geliyor

Bu durumda, insanların asansör beklerken ve asansör içerisinde geçirdikleri vakit de artıyor. Durum ardı ardına yükselen ofis gökdelenlerinde daha da vahim. Bir hesaplamaya göre New York’ta yer alan ofis gökdelenlerinde tüm çalışanların asansör bekleme süresi toplandığında 16 yıldan fazlaya tekabül ediyor. Bir asansör içerisinde geçirdikleri zaman ise 6 yıla yakın. Bu biraz uçuk gelen bir hesaplama ancak gökdelen ofislerde çalışan ve rezidanslarda oturanların bu asansörlerde çokça vakit geçirdiğini söylemek mümkün.

Asansör sektöründe faaliyet gösteren ThyssenKrup Elevators yepyeni bir teknoloji geliştirerek bir devrim yapmaya hazır.

Multi adı verilen yeni asansörün çalışma prensibi mıknatıs teknolojisiyle hareket eden Maglev trenine benziyor. Yani, asansör kabini bir hava yastığı üzerinde sürtünmesiz bir şekilde hareket edebiliyor. Multi asansör sisteminin en önemli özelliği ise dikey hareket edebildiği gibi yatay da seyredebilmesi.

Daha Farklı Geometrilere Sahip Binalar Mümkün

Yeni teknolojiyi geliştiren firmanın yetkilileri, Multi asansörün mevcut asansör sistemlerinden yüzde 50 daha az yer kaplayacağını ve taşıma kapasitesini de yüzde 50 artıracağını savunuyor. Öyle ki metro sistemi kadar verimli olarak çalışabilecek Multi sayesinde her 15 ya da 30 saniyede bir gelecek kabinler ile istenilen katlara hızlıca çıkıp inmek mümkün olabilecek. Sağlanan iyileşmenin arkasında Multi asansör sisteminin aynı şaftta birden fazla kabin kullanımına imkan sağlaması.

Gayrimenkul sektöründe yeni üretilen binalar inşaat teknolojisi sayesinde ilginç görünümlere sahip. Ancak, tek şek aşağıdan yukarı doğru yükselmeleri. Yeni asansör tasarımı ile ilgili bir önemli nokta inşa edilecek binalarda yükseklik, şekil ve erişebilirlik gibi kısıtlamaları ortadan kaldırması. Yatay hareket edebilme özelliği sayesinde yeni asansör ile gelecekteki binaların daha dar tabanlarda daha farklı geometriye sahip olabilecekleri de öngörülüyor.

Yeşil Binalara Katkı Sağlayacak

Binalar şu andaki dünya enerji kullanımında yüzde 40 paya sahip. Bu harcamanın yüzde 10’luk bölümü asansörlerden kaynaklanıyor. Multi asansör teknolojisinin sağladığı taşıma kapasitesi avantajı ve çalışma prensibinin herhangi bir sürtünme içermediği düşünülürse önemli derecede enerji tasarrufu sağlaması da mümkün. Son dönemlerde yeşil binalar dahil tüm yüksek katlı binalarda enerji verimliliği düşük asansör teknolojisi kullanıldığı düşünülürse, bu son derece önemli bir gelişme.

Multi asansör binalardaki deneme sürüşlerine 2016’dan itibaren başlayacak. Mevcut asansörlere güvenmeyip merdivenleri tercih edenlerin yeni teknoloji ile bu fobilerinin üstesinden gelip gelemeyecekleri ise merak konusu.

Bir cevap yazın

Scroll To Top