Anasayfa / Haberler / Yeni İmar Kanunu yakında Meclis’e geliyor

Yeni İmar Kanunu yakında Meclis’e geliyor

Erdoğan BayraktarÇevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, İmar Kanunu’ndaki düzenlemede belirli bir noktaya geldiklerini, yakın zamanda kanunun önce Bakanlar Kurulu’na, daha sonra TBMM gündemine geleceğini bildirdi.

Bakan Erdoğan Bayraktar yaptığı yazılı açıklamada, İmar Kanunu çalışmalarında sona yaklaşıldığını ifade etti. Günün şartlarına uygun kanun hazırlamak için çalıştıklarını ifade eden Bayraktar, “İleri ülkelerin imar kanunu inceliyoruz. Belediyeler, belediyeler birliğinden ve sektörden gerekli bilgi desteğini almak için çalışıyoruz” dedi.

“YATIRIMIN ÖNÜ TIKANMASIN”

Türkiye’de yatırımın önünün tıkanmaması gerektiğini ifade eden Bayraktar şunları kaydetti:
“Kolaylaştırmak, basitleştirmek, ama denetimi artırmak lazım. Yeni İmar Kanunu’nu TBMM’nin gündemine taşıyacağız. Şu anda taslağın ana çatısı oluştu. Önce Bakanlar Kurulu’na sunacağız, sonra Meclis’in gündemine getireceğiz. Bu kanunla beraber Yapı Denetim, Çevre Kanunu, Tapu Kanunu gibi kanunlarda değişiklikler yapılacak.”

“RUHSAT YANLIŞSA DÜZELTİLMESİ GEREK”

Ruhsat konusuna da değinen Erdoğan Bayraktar, verilen ruhsatların genel hukukun hükümlerine göre müktesep hak olduğunu vurguladı. Bayraktar, “Verilen ruhsat yanlışsa, düzeltilmesi gerekiyorsa, ruhsatı versen bile kamulaştırma yoluyla düzeltmen gerek. Bile bile kamulaştıracağın yere sen bu inşaat yap devletin malı, kamunun malı, özel sektörün malı yatırım olsun diye havaya gitsin. Sonrada kamulaştırılsın. Bu yanlış bir şey” ifadelerini kullandı.

“ZARARIN NERESİNDEN DÖNÜLSE KÂRDIR”

Kamulaştırmasız el atma davaları nedeniyle belediyelerin zorlandığını yatırım yapamaz hale geldiğini belirten Bayraktar şunları kaydetti:
“Zararın neresinden dönülse kârdır. Ruhsat ver de ben yanlış inşaatı bitireyim. Devlet gelsin kamulaştırsın. Devlet bizim devletimiz, vatan bizim vatanımız. Bunları dengeli götürmek lazım.”

Bir yorum

  1. Nida Bilal kurt

    Müellif yönetmeliğinide değiştirin ne olur. Şehir plancıların arasında haksız bir uygulama var. Resmi kurumda çalışanlar Süreyya bağlı olarak ”A” grubu karne alabiliyorken, serbest çalışanlar alamıyor. Yeni Büyükşehir yasası yürürlüğe girince plan yapacak yer bulamıycaz. Her yerden ”A” grubu karne istenecek.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Scroll To Top